Nem mi vagyunk a biztonságot jelentő fix pont az életükben.

macska gazda bizalom fix pont

 

A kutyákkal ellentétben a macskák általában nem tekintenek biztonságot sugárzó támpontként gazdájukra - állapították meg a brit Lincoln Egyetem szakemberei. A felnőtt macskák jóval önállóbbak - még közösségi kapcsolataikban is -, és nem szükségszerűen függ a biztonságérzetük másoktól. 

"Korábbi vizsgálatok azt sugallták, hogy a kutyákhoz hasonlóan a macskák egy részénél is szeparációs szorongás jelei mutatkoznak, amikor a gazdájuk egyedül hagyja őket, ám tanulmányunk eredményei azt mutatják, hogy a macskák valójában jóval függetlenebbek, mint az ebek. Úgy tűnik, hogy amit mi szeparációs szorongásként értelmezünk, az valójában a frusztráció jele" - mondta a tanulmányt vezető Daniel Mills, a brit intézmény professzora.

A vizsgálat során a kutatók az Ainsworth-féle Idegen Helyzet Tesztet (IHT) alkalmazták, amelyet széles körben használnak kisgyerekek, vagy kutyák és elsőszámú gondozójuk közötti kapcsolat milyenségének meghatározására. A potenciálisan fenyegető (vagy ismeretlen) környezetben a biztonságosan kötődő gyerekek és kutyák biztonsági támpontként tekintenek a gondozójukra.

    A tanulmány készítői idegen környezetbe helyezték a macskákat egyszer a gazdájukkal, egyszer egy idegennel, egyszer pedig egyedül hagyták őket és megnézték, hogy az állatok mennyire keresték a kapcsolatot a jelen lévő személlyel, viselkedtek passzívan, vagy mutatták az aggodalom jeleit a gazdájuk távollétében.

    "Jóllehet a macskák jóval zajosabbak voltak, amikor egy idegen személlyel és nem a gazdájukkal maradtak együtt, semmilyen egyéb jelet nem láttunk annak, ami azt sugallná, hogy a macska és a gazdája közötti kapcsolat a biztonságos kötődés kategóriájába tartozna" - fogalmazott a szakember. Hozzátette: "ez a hangadás egyszerűen a frusztráció jele vagy tanult válaszreakció lehet, mivel a kötődés semmi egyéb megbízható jelét nem lehetett felfedezni. Idegen szituációban, a biztonságosan kötődő egyének igyekeznek közel maradni a gondozójukhoz, a szorongás jeleit mutatják, amikor elválasztják őket és örömet mutatnak, amikor a kötődésük tárgya visszatér; a mi vizsgálatunkban azonban ezek egyike sem volt megfigyelhető".macska gazda bizalom fix pont

   A kutyák esetében gazdájuk gyakran különleges biztonsági pontot jelent, míg a házi macskák esetében egyértelmű, hogy jóval önállóbbak, amikor szokatlan helyzettel kell megbirkózniuk. Eredményeink nem cáfolják azt a nézetet, hogy a macskákban kialakul közösségi preferencia - közösséghez tartozás igénye, kapcsolatkialakítási készség -, de azt mutatják, hogy a kapcsolataik jellemzően nem a biztonság iránti igényen alapulnak.

    A szakemberek úgy vélik, hogy mindez a macskák független, magányos vadász természetéből fakad.

Van egy jó fényképed, videód, történeted a saját macskádról? Vagy találtál a neten valami érdekest? Küldd el nekünk a macskaorseg@gmail.com címre.

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel. Csatlakozz a Macskaőrséghez a Facebookon, vagy Te is legyél része a több mint huszonkilencezer főt számláló Toochee FaceBook közösségnek, mert sok mindent csak ott, vagy azon keresztül találsz meg. További blogjaink, és minden egyéb, ami érdekes, de nem ér meg egy blogbejegyzést. Linkek, fotók, videók, rövidebb és hosszabb infók, vagyis bővebb tartalommal várunk rád.

Ezt láttad már?

Toochee blog:  Retro-futurisztikus háromkerekű
Szem-Szájnak gasztroblog:  Görög töltött húsgolyó
Napi videó:   A legmagasabb tévétorony tetején
Napi fotó:  A cabrio hátránya

(via MTI)

macska gazda bizalom fix pont